Organ Bagışı Birimi
30 Nisan 2024

ORGAN BAĞIŞI NEDİR?

Organ bağışı kişinin hayatta iken kendi özgür iradesiyle organlarının bir kısmını veya tamamını ölümünden sonra kullanılmak üzere vasiyet etmesidir. 18 yaşını aşmış, akli dengesi yerinde olan herkes organ bağışında bulunabilir.

ORGAN BAĞIŞINDA BULUNUNAN HERKESİN ORGANLARI KULLANILABİLİR Mİ?

Organ bagisi yapmis olsa bile her ölümden sonra organ kullanimi mümkün degildir. Örnegin kisi evde, sokakta veya hastanede ölmüs ise organlari kullanilamaz. Sadece yogun bakim ünitesinde solunum cihazina bagli hastada beyin ölümü gerçeklesen kisilerin organlari kullanilabilir ve nakledilebilir.

BEYIN ÖLÜMÜ NEDIR? TANISI NASIL KONUR?

Beyin ölümünde, beyin fonksiyonlari tamamen kaybedildigi için geri dönüsü yoktur, tam ve kesin olarak ölüm gerçeklesmistir, bu durum bitkisel hayatla karistirilmamalidir. Beyin ölümü teshisi konulabilmesi için bir takim testlerin uygulanma zorunlulugu vardir. Bu testlerin sonucunda, alaninda uzman dört hekim tarafindan, beyin ölümü gerçeklesip gerçeklesmedigini kararina varilir. Daha sonra bu karar aileye bildirilir.

ORGAN BAGIS KARTI OLSUN YA DA OLMASIN AILELERDEN IZIN ALINIR MI?

Organ bagis karti olup olmadigina bakilmak-sizin beyin ölümü gelismis tüm vakalarin aileleri ile mutlaka görüsülür.  Bu görüsme organ nakil koordinatörü tarafindan gerçeklestirilir. Aile onayi olmadan hiç kimsenin organlari alinamaz ve kullanilamaz.

HANGI ORGANLARIMI BAGISLAYABILIRIM?

Kalp, akciger, böbrek, kornea, karaciger, ince barsak, pankreas, yüz ve saçli deri gibi organlar bagislanabilir.

ALINAN ORGANLAR HERKESE NAKLEDILEBILIR MI?

Nakil islemleri Saglik Bakanligi bünyesinde Ulusal Koordinasyon Sistemi tarafindan yürütülür ve yapilan tüm islemler kayit altina alinip belgelenir. Organ dagitimi; ulusal bekleme listelerinde kaydi olanlar arasindan, öncelikle tibbi aciliyeti olan hastalar olmak üzere, kan ve doku grubu uyumuna göre yapilir. Din, dil, irk, cinsiyet, zengin veya fakir ayrimi gözetilmez. Alici ve vericinin kimlik bilgileri ailelerin izni olmadan açiklanamaz. Gizli kalmasi kanunen esastir.

ILERI YAS VEYA KRONIK HASTALIGIN OLMASI ORGAN BAGISINA ENGEL MIDIR?

Yasin ileri olmasi, kronik bir hastaligin bulunmasi, alkol veya sigara içiliyor olmasi gibi nedenler organ bagisi yapilmasina engel degildir.

ORGAN BAGISI YAPILDIKTAN SONRA VAZGEÇILEBILIR MI?

Organ bagisindan vazgeçildiginde bu yeni kararin aile ile paylasilmasi, organ bagis kartinin imha edilmesi veya bagisin iptali için basvurulan birime iade edilmesi ve bulundugunuz yerdeki en yakin organ bagis birimine T.C. Nüfus cüzdaniniz ile sahsen basvurarak talebinizi iletmeniz yeterli olacaktir.

ORGAN BAGISININ YASAL BOYUTU NEDIR?

29.05.1979 tarih ve 2238 sayili kanunla organ bagisinin yasal boyutu açiklanmistir. Buna göre:

MADDE 6: 18 yasini doldurmus ve mümeyyiz olan her kisiden organ ve doku alinabilmesi için vericinin en az iki tanik huzurunda açik bilinçli ve tesirden uzak olarak önceden verilmis yazili ve imtiyazli veya en az iki tanik huzurunda sözlü olarak beyan edip imzaladigi tutanagi bir hekim tarafindan onaylanmasi zorunludur.

MADDE 14: Bir kimse sagliginda vücudun tamamini veya dokularini tedavi, teshise bilimsel amaçlar için birakildigini resmi ya da yazili bir vasiyetle belirtmemis veya iki tanik huzurunda açiklamamis ise , sira ile esi, resit çocuklari, ana ve babasi, veya kardeslerinden birisinin; bunlar yoksa yaninda bulunan herhangi bir yakininin muvaffakiyeti ile ölüden organ ve doku alinabilir.

ORGAN BAGISININ DINEN BIR SAKINCASI VAR MIDIR?

 Diyanet Isleri Baskanligi Din Isleri Yüksek Kurulu organ bagisini insanin insana yapabilecegi en büyük yardim olarak tanimlamistir. 06.03.1980 tarih ve 396 sayili karari ile organ naklinin caiz oldugunu bildirmistir. Kuran-i Kerim’ de Maide Suresi 32. Ayet’te  “ kim bir kimseye hayat verirse, o sanki bütün insanlara hayat vermisçesine sevap kazanir” diye buyrulmustur. 

“BIRAKACAGINIZ EN GÜZEL MIRAS HAYATTA IKEN YAPACAGINIZ ORGAN BAGISIDIR”

“ORGAN BAGISI ILE ILGILI FIKIRLERINIZI AILENIZLE PAYLASIN”

“ORGAN BAGISI BASKA HAYATLARA CAN KATMAKTIR”

Organ bagisi yaptiginizda mutlaka yakinlariniza bildiriniz. Çünkü bir kiside beyin ölümü gerçeklestiginde akrabalarinin organ bagisi konusunda karar vermeleri istenmektedir.

Herkes organ bagisinda bulunmali, yakinlarini bu konuda bilinçlendirmeli ve ancak bu sayede ihtiyaci oldugunda organ bulabilecegini bilmelidir.

Birçok hasta bagislanmis bir organ beklerken ölmektedir.

Bagislanmis bir organ gerçek bir yasam armaganidir.

Ne yazik ki pek çok insan ancak organa ihtiyaç duydugunda organ bagisinin ne kadar önemli bir olay oldugunun farkina variyor. 


BİR HAYATTA SIZ ARMAĞAN EDİN

ORGAN BAGISI HAKKINDA DETAYLI BILGI IÇIN:

http://www.saglik.gov.tr

https://organ.saglik.gov.tr