Klinik Hakkında
30 Nisan 2024

Anesteziyoloji ve reanimasyon bölümü, tüm cerrahi operasyonların ilk adımıdır. 

Anesteziyoloji ve Reanimasyon, uygulanacak tüm cerrahi operasyonların ilk basamağını yöneten ve cerrahi operasyonu başlatma yetkisini taşıyan bölümdür. Hastanın acı duyumunu önlemek ve reflekslerini azaltmak için verilen tüm ilaçlar, anestezi ve reanimasyon uzmanının sorumluluğu altındadır. 

Anesteziyoloji, ameliyat başlarken hastanın kontrollü bir bilinç kaybı yaşamasını sağlar. Bu sayede acı duyumu olmaz ve hastaların psikolojik olarak olumsuz etkilenmesi engellenmiş olur. 

Anestezi uygulamaları ilaçlarla sağlanırken, reanimasyon yöntemleri için kalp masajı ve suni teneffüs gibi uygulamalara başvurulur. Anestezi, hastanın yaşamsal değerleri sağlıklı aralıktayken gerçekleştirilirken, reanimasyon uygulamaları için yaşamsal değerlerin durması ya da düşmesi gerekmektedir.

Anestezi süreci, yalnızca eğitimini Anesteziyoloji ve Reanimasyon üzerine tamamlayarak uzmanlık alan kişiler tarafından yönetilebilir. Ancak ameliyatlar sırasında anestezi teknikerleri, cerrahlar, anestezi uzmanları ve hemşirelerin işbirliği gereklidir.